İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat
Tapu Masrafları
Tapu Masrafları

Çoğu Avrupa ülkesinin aksine Türkiye’de Gayrimenkul devrinden Noter değil Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü memuru sorumludur. Devir işlemi esnasında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nde alıcının ve satıcının da bulunması yasal bir gerekliliktir. İsternirse bu gereklilik bir vekaletname ile 3. şahıslara devir edilebilir. Devir işlemi sonunda Tapu belgenizi teslim alırsınız.

Tapu İşlem Masrafı 2018

Tapu İşlem Masrafı 2019

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğün'e beyan edilen değerin %3’ü vergi olarak ödenir. Pazarlık sonucu oluşan bir antlaşma yoksa, kanunun belirttiği şekilde vergi dağılımı şöyledir. %1.5 alıcı öder - %1.5 + 320 TL döner sermaye harcı ve 600 TL kadastro harcını satıcı öder. Bu meblağ bir devlet bankasına yatırılır. Bunun için gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeden "asgari beyan değeri" alınır. Belediye beyan değerinden düşük satış bedeli gösterilemez. Aksi taktirde sonradan vergi cezası kesilir.

Emlakçı Komisyonu

Emlakçı Komisyonu

Yönetmelikte emlakçı komisyonu, satış bedelinin %2 + KDV'si olup, alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı alınır.

Yatırım yapma, satın alma, satma ya da kiralama gibi konularda size yardımcı olarak doğru kararı vermenizi sağlıyoruz.Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Mesaj Gönder
Bilgilerinizi Bırakın, Sizi Arayalım


veya

0212 283 58 21